top of page

Żakardowy sweter z wełny merino

Drugi już żakardowy sweter, wykonany na podstawie wzoru z książki "Only yoking" Olgi Putano.

Tym razem wykonałam sweter Janey z wełny merino superwash w kolorze kawy z mlekiem z żakardowym dekoltem w kolorze ceglanym. Obawiałam się tego połączenia kolorów, ale zupełnie niesłusznie.


żakardowy dekolt leży na stole

Wykonanie swetra z podniesionym karczkiem


Wszystkie swetry Olgi Putano z książki "Only yoking" mają podniesiony karczek. Tym razem jego wykonanie nie sprawiło mi problemów, ułożył się ładniej i bardziej symetrycznie niż w poprzednim swetrze, wykonanym wzorem tej samej autorki.


Jeżeli nie czytałaś poprzedniego mojego posta, dotyczącego wykonania karczku rzędami skróconymi niemieckimi, to odsyłam Cię do niego tutaj


sweter z żakardowym dekoltem i motki włóczki leżą na stole

Ładnie też ułożyły się nitki na lewej stronie, co wcale nie jest takie oczywiste ;)


lewa strona żakardowego swetra

Sweter Janey jest dziergany od góry w okrążeniu, według schematu. Co kilka okrążeń dodawane są równomiernie oczka w całym okrążeniu i tak aż do podkroju pach, gdzie odkładamy na druty pomocnicze oczka na rękawy i dziergamy najpierw korpus swetra, w kolejnym kroku przerabiając rękawy.


ażurowy karczek na drutach

Sweter z wełny merino z żakardowym dekoltem jest wykonany na drutach z żyłką nr 3.5 mm o długości 40, 60, 80 i 100 cm, a ściągacze na drutach pończoszniczych nr 3.0 mm.


żakardowy sweter wisi na wieszaku

Włóczka Babyull Lanett


Włóczka Babyull Lanett od firmy Sandnes Garn posiada w 50g motku 175 metrów 100% wełny merino superwash, która jest miękka, puszysta, ciepła, zdecydowanie przyjemna dla skóry. Jest to włóczka, która doskonale nadaje się na wyroby dla dzieci, ponieważ nie podrażnia skóry. Producent zaleca druty nr 2.5 - 3.0 mm, ale ja w swoim projekcie użyłam drutów nr 3.5 mm, większych już nie polecam :)


wykończenie rękawów i ściągacze zrobione na drutach

Do wykonania swetra w rozmiarze M (w książce rozmiar 3) zużyłam pięć motków włóczki Babyull Lanett w kolorze 2650 i jeden motek w kolorze 3535 na dekolt i wykończenie rękawów. Zużyłam sześć motków włóczki, do ostatniego metra ;) Sweter przed blokowaniem prezentuje się jak na zdjęciu poniżej.


sweter na drutach przed blokowaniem wisi na wieszaku

Natomiast po zblokowaniu oczka ładnie się wyrównały, a sweter nabrał lejącego kształtu.


żakardowy sweter na drutach wisi na wieszaku

Podsumowanie


Włóczka Babyull Lanett do końca marca jest w promocji -20% i jest to doskonała okazja aby przetestować tę cudowną włóczkę, jeżeli jeszcze nie miałaś okazji nią dziergać, albo w ogóle nie robiłaś żadnego projektu z wełny merino. Polecam Ci ją wypróbować, ponieważ jest to włóczka ciepła, miękka i bardzo przyjemna w dzierganiu. Wełna merino nadaje się na wyroby całoroczne, ponieważ ma właściwości termoregulacyjne. Oczywiście nie założysz bluzeczki z wełny merino przy 30 stopniach Celsjusza chodząc po plaży, ale już narzucony na ramiona sweterek w chłodny wieczór przy grillu zdecydowanie będzie Ci służył.


Przykładowe kolory włóczki Babyull Lanett poniżej, a wszystkie kolory włóczki dostępne są tutajDla tych co lubią oglądać zdjęcia, jeszcze kilka fotek jak się prezentuje sweter na człowieku.


żakardowy dekolt w swetrze na drutach

kobieta w ogrodzie wczesną wiosną w swetrze na drutach

kobieta prezentuje sweter na drutach z żakardowym karczkiem

kobieta w ogrodzie prezentuje sweter wykonany na drutach


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Komentar


bottom of page