top of page

Alpakowa czapka i rękawiczki

Zaktualizowano: 12 mar 2023

Gdy w zeszłym tygodniu kończyłam robić na drutach alpakową czapkę i nabrałam oczka na rękawiczki byłam przekonana, że wylądują w szufladzie w oczekiwaniu na nowy zimowy sezon, ale jednak ... nie.

Aura zimowa dopisuje i zarówno czapka jak i rękawiczki są w użyciu i wygląda na to, że jeszcze chwilę pozostaną.Czapka powstała z włóczki Alpakka producenta Sandnes Garn, według wzoru dostępnego tutaj: https://www.garnstudio.com/pattern.php?id=11159&cid=5. Robiłam na drutach okrągłych 4,5 mm zarówno ściągacz jak i resztę czapki. Wzór jest łatwy, robi się go szybko, bo włóczka jest dość gruba, w 50g motku jest 110m włóczki.


Włóczka Alpakka szalenie mi się podoba (wcześniej robiłam z niej dwie opaski na głowę), bo jest ciepła, lekka, a wzór pięknie się ułożył i trzyma kształt. Zużyłam jeden cały motek i kilkanaście metrów z drugiego, z resztą motka nie wiedziałam co zrobić. Czapka zatem stała się pretekstem do wydziergania drugiej pary rękawiczek :).Rękawiczki robiłam według własnego pomysłu, chciałam aby ten sam schemat znalazł się na czapce i na rękawiczkach, a ponieważ nie znalazłam gotowego wzoru na rękawiczki, stworzyłam go sobie sama. Zmodyfikowałam trochę ilość oczek w schemacie i powstały dokładnie takie rękawiczki jak chciałam: ciepłe, puszyste, niebanalne, pasujące do kompletu. Robiłam je na drutach nr 3,0 mm od ściągacza, odłożyłam oczka na kciuk, zrobiłam dłoń i dalej każdy palec osobno, czyli jak sądzę klasyczna metoda robienia rękawiczek pięciopalczastych ;)Kolor musztardowy, chociaż nie jest szczególnie twarzowy, przynajmniej dla mnie, to jednak w tym sezonie jest modny, tak w teorii co i w praktyce, bo jadąc przez miasto spotkałam kilka kobiet z dodatkami zimowymi w tym właśnie kolorze. Włóczka to 100% alpaka, z krótkim włoskiem i subtelnym połyskiem.Podsumowanie


Zużyłam łącznie 3 motki włóczki Alpakka, z której powstały: czapka w rozmiarze S i para rękawiczek. Zostało mi 35g włóczki. Uważam, że jest ona bardzo wydajna i 3 motki wystarczyłyby również na czapkę w rozmiarze L i takie też rękawiczki.

Dzierga się szybko i przyjemnie, włóczka nie zsuwa się z drutów, nie mechaci, zblokowana dzianina nieróżni się wielkością od dzianiny w trakcie pracy, włóczka się nie rozciąga po praniu. Polecam ją bardzo na wszelkiego rodzaju wyroby jesienno-zimowe.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page