top of page

Bluzka Laura

Zaktualizowano: 22 paź 2023

Do wykonania dzianiny z włóczki Laura przymierzałam się od chwili, gdy wzięłam do ręki pierwszy moteczek tej puszystej, miękkiej i delikatnej włóczki. Włóczka Laura jest mieszanką bawełny z alpaką, a ja alpakę uwielbiam, wiedziałam więc, że wcześniej czy później muszę coś z tej włóczki wydziergać.

Postanowiłam, że powstanie z niej bluzka z krótkim rękawem, tak żeby pasowała na jesienne ciepłe dni do plisowanej szarej spódnicy.


Motki włóczki leżą na stole obok zrobionego na drutach swetra.
Włóczka Laura. Mieszanka bawełny z baby alpaką. Doskonała na jesienne sweterki i bluzki.

Zacznijmy od początku


Nie mogłam się zdecydować, który kolor wybrać, kusiły mnie odcienie różu, ale i kolor rudy, ostatecznie sięgnęłam po niezawodny niebieski, melanżowy.


W prostocie urok, dlatego największą ozdobą tej dzianiny jest ściągacz, występujący przy dekolcie, rękawach i przy wykończeniu bluzki.


Bluzeczka jest wykonana od góry reglanem, rękawy są dorabiane na końcu. Nabrałam oczka na druty z żyłką nr 3,5 mm i wykonałam karczek w okrążeniu, przerabiając ściągaczem: jedno oczko na lewo i jedno oczko przekręcone prawe, do uzyskania pożądanej długości. Na poszerzenie dekoltu dodawałam oczka lewe w co drugim okrążeniu, a następnie oddzieliłam rękawy od przodu i tyłu i dodawałam oczka reglanowe. Wszystkie ściągacze są robione tą samą metodą co dekolt, czyli jedno oczko przekręcone prawe i jedno oczko lewe.


Ściągacz bluzki zrobiony na drutach

Korpus swetra i rękawy są wykonane oczkami prawymi na drutach nr 5,0 mm, a więc o wiele większych niż ściągacze i dekolt.


Ściągacz w bluzce

Nie poszerzałam korpusu bluzki ani rękawów, a w ostatnim rzędzie przed wykonaniem ściągaczy kilka oczek zamknęłam równomiernie w całym okrążeniu, zarówno przy rękawach, jak i na dole bluzki.


Korpus bluzki robionej na drutach w okrążeniu.

Włóczka i druty


Bluzeczkę przerabiało się bardzo szybko, oczka ładnie się układały i nie spadały z drutów. Faktura włóczki jest nieoczywista, bawełniana nitka, jest jakby opleciona alpaką. Włóczka Laura posiada włos i w dzierganiu zachowuje się podobnie jak moher, raczej się nie rozciąga i trzyma kształt. Zalecałabym przemyśleć konstrukcję dzianiny i sposób jej wykonania i nie musieć tej włóczki pruć, ponieważ pruje się bardzo trudno, jest to czasochłonne i frustrujące. Jeżeli miałaś już okazję pruć nitkę moherową, to będziesz wiedziała o czym piszę ;)


Na wykonanie bluzeczki w rozmiarze solidnego S zużyłam zaledwie 4 motki włóczki, czyli 100g. Aby zrobić bluzkę w tym samym rozmiarze, ale z długim rękawem, należałoby wykorzystać 5 motków włóczki.


Bluzka z alpaki wisi na wieszaku w ogrodzie.

Podsumowanie


Włóczka Laura jest włóczką naturalną producenta Gedifra, bardzo wydajną i przyjemną zarówno w dzierganiu jak i w użytkowaniu. Jest włóczką lekką, ale mimo swojej lekkości bardzo ciepłą, a to dlatego, że w składzie posiada alpakę, która nadaje jej puszystości, ale i grzeje. Bluzka Laura powstała według własnej koncepcji, bazowałam jednak na swetrze, wykonanym z alpaki, który robiłam jakiś czas temu, a do którego link zostawiam Ci tutaj


Dzięki wykorzystaniu drutów nr 5,0 mm bluzkę dzierga się szybko i sprawnie. Producent również zaleca dla tej włóczki druty nr 4,0-5,0 mm. Włóczka Laura występuje w sklepie w 9 kolorach, nie jest to może dużo, ale kolory są bardzo subtelne, od klasycznej bieli, przez kobiece róże, po kolory bardziej jesienne, jak rudy czy petrol, można zatem znaleźć coś dla siebie.


Link do sklepu z włóczką Laura zamieszczam tutaj:


A dla tych co lubią oglądać zdjęcia, jeszcze kilka fotek jak się prezentuje sweter w jesiennej stylizacji.


Kobieta w spódnicy i bluzce z alpaki stoi w ogrodzie.

Kobieta w spódnicy plisowanej stoi w ogrodzie.

Kobieta w bluzce z alpaki robionej na drutach w ogrodzie.


Kobieta w ogrodzie prezentuje sweter wykonany na drutach.

Rękaw wykonanej bluzki na drutach i włóczki na stole.


Dekolt wykonanego swetra na wieszaku.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page