top of page

Jedwabna bluzka z włóczki Alpakka Silke

Alpakka Silke to włóczka, która w sklepie jest obecna już od jakiegoś czasu. Miałam chęć wydziergać z niej jakąś dzianinę, od chwili gdy wzięłam pierwszy motek do ręki, ale jakoś zmieniała mi się koncepcja na jej wykorzystanie.


Najpierw chciałam zrobić chustę, następnie szalik i czapkę z dodatkiem moheru, później sweter, ale gdy zobaczyłam wzór na sweter Adeline w książce "Only yoking" Olgi Putano postanowiłam, że będzie z niej lekka bluzka, inspirowana właśnie tym wzorem. Tym bardziej, że w skład włóczki wchodzi 30% jedwabiu morwowego, dzięki któremu doskonale nadaje się ona na wiosenno-letnie dzianiny.


Jedwbna bluzka wykonana na drutach

Wykonanie jedwabnej bluzki


Jedwabna bluzka Adeline wykonana jest na podstawie wzoru na sweter, z tym, że zrobiłam ją trochę krótszą i zmieniłam kształt rękawów. Bluzka jest dziergana na okrągło, od góry, na drutach z żyłką. Oczka dobierane są równomiernie w całym okrążeniu, aż do podkroju pach, a dalej sweter jest przerabiany już bez dodawania oczek. Nie ma oczywiście przeszkód aby dobrać oczka i poszerzyć sweter na wysokości talii czy bioder, w zależności od potrzeb i preferencji. Rękawy są przerabiane na końcu.


karczek bluzki wykonany na okrągło od góry na drutach

Wszystkie wzory swetrów w książce Olgi Putano mają podniesiony karczek, dziergany rzędami skróconymi niemieckimi. Inne swetry, które robiłam tą samą metodą, a które dostępne są w cytowanej książce znajdziesz tutaj:


korpus jedwabnej bluzki zrobionej na drutach wisi na wieszaku

Wzory swetrów, które mają żakardowy, ażurowy lub w inny sposób wyeksponowany karczek należą do moich ulubionych. Charakteryzują się one prostotą, elegancją, a przy tym są kobiece i taka też miała być bluzka Adeline. Karczek miał przykuwać uwagę, a reszta dzianiny pozostać prosta, dopełniając całości.


Włóczka Alpakka Silke


Włóczka Alpakka Silke od firmy Sandnes Garn jest włóczką całoroczną, która posiada w 50g motku 200 metrów włóczki, będącej mieszanką baby alpaki i jedwabiu morwowego. Jest to włóczka, która doskonale nadaje się na wyroby dla dzieci, ponieważ nie podrażnia skóry, jest miękka, puszysta, bardzo delikatna, to prawdziwa rozkosz dla skóry. Włóczka posiada krótki włos i subtelny połysk, który dodaje jej elegancji. Producent zaleca druty nr 3.0 mm.


karczek jedwabnej bluzki i motki włóczki Alpakka Silke

Na sweter w rozmiarze S zużyłam 3,5 motka włóczki w kolorze 4331. Dziergałam sweter pojedynczą nitką drutami nr 3.5 mm korpus i rękawy, a ściągacze drutami nr 3.0 mm. Włóczka po blokowaniu odrobinę się rozciągnęła, ale przede wszystkim zrobiła się bardziej lejąca.


Podsumowanie


Włóczka Alpakka Silke występuje w wielu pięknych pastelowych i nie tylko kolorach. Możesz wydziergać z niej dowolną dzianinę, od zwiewnej chusty czy szala, przez wiosenną sukienkę, aż po sweter wykonany pojedynczą nitką, podwójną lub z dodatkiem na przykład moheru Tynn Silk Mohair, które to włóczki pięknie komponują się kolorystycznie.


Jedwabna bluzka Adeline, jest pierwszą dzianiną wykonaną przeze mnie z włóczki Alpakka Silke, ale na pewno nie ostatnią.


jedwabna bluzka z włóczki Alpakka Silke na wieszaku

Dla tych co lubią oglądać zdjęcia, jeszcze kilka fotek jak się prezentuje sweter na człowieku.


kobieta w jedwabnej bluzce w ogrodzie

kobieta w bluzce wykonanej na drutach w ogrodzie

tył jedwabnej bluzki z podneisionym karczkiem zrobionym na drutach

kobieta ubrana w jedwabną bluzkę wykonaną na drutach

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page