top of page

Kaszmirowy sweter

O zrobieniu oversizowego swetra myślałam już od jakiegoś czasu. Inspiracją do jego wykonania była wielokolorowa włóczka fantazyjna, którą kupiłam latem z myślą, że będzie interesującym dodatkiem do prostego swetra.


Do wykonania mojego kaszmirowego swetra wybrałam niezwykle miękką włóczkę Dolce 120, będącą połączeniem wełny merino z kaszmirem. Czyż można oczekiwać bardziej luksusowego połączenia?


Kaszmirowy sweter lezy na stoliku

Wykonanie kaszmirowego swetra


Wykonanie tego prostego swetra nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności, wystarczy znajomość prawych i lewych oczek oraz dodawania narzutów. Sweter dziergany jest od góry ku dołowi, na okrągło. Na druty z żyłką nabrałam 114 oczek i wykonałam kilka centymetrów ściągacza pod szyją. Następnie aby wykonać dekolt dodawałam co kilka okrążeń narzuty, równomiernie w całym okrążeniu. Gdy długość karczku była już wystarczająca, odłożyłam na rękawy po 64 oczka. Oczywiście przy przerabianiu rękawów, dodałam pod każdą pachą po 8 oczek.


Całość swetra wykonana jest oczkami prawymi, ściągacze wykonałam na zmianę: jedno oczko prawe i jedno lewe. Oczka dodawałam na wykonanie dekoltu, ale też na poszerzenie rękawów. Nie dodawałam oczek na wykonanie korpusu swetra.


Dekolt zrobiony na drutach.

Wszystkie ściągacze przerabiane są na drutach nr 3.0 mm, sweter jest wykonany na drutach nr 4.0 mm zarówno korpus jak i rękawy. Włóczka fantazyjna jest miejscami bardzo gruba, dlatego rzędy nią wykonane są przerabiane na drutach nr 4.5 mm.


Włóczka Dolce 120 wykorzystana w kaszmirowym swetrze


Włóczka Dolce 120 jest włóczką posiadającą w składzie 80% wełny merino superwash i 10% kaszmiru. W 50g motku jest 120m włóczki. Producent zaleca użycie drutów nr 4.0 mm i takowe też użyłam do wykonania swetra. Włóczka ze względu na swój skład jest bardzo miękka, puszysta, przyjemna w użyciu, zarówno w dzierganiu jak i użytkowaniu. Pozyskiwanie kaszmiru jest procesem bardzo czasochłonnym. Wymaga ręcznego wyczesywania kóz kaszmirskich i oddzielania zewnętrznego włosia od puchu. Kaszmir jest bardzo drogi, dlatego włóczka kaszmirowa jest uznawana za włóczkę luksusową.


Włóczka Dolce 120 jest świetnym wyborem na wszelkiego rodzaju dzianiny, jest ciepła, nie gryząca, nie posiada włosa, ma dobrze skręconą nitkę. Może być wykorzystana do dziergania ubrań dla dzieci, ponieważ nie podrażnia skóry. Po zblokowaniu dzianiny wszystkie oczka pięknie się wyrównały. Sama włóczka trochę się rozciągnęła (na co liczyłam), ale stała się też bardziej lejąca i jeszcze bardziej miękka.


Do wykonania tego swetra zużyłam 8 motków włóczki Dolce 120 w kolorze 301.


Wszystkie kolory włóczki dostępne są pod tym linkiem:


Sweter z wełny merino wisi na wieszaku.

Jedynym elementem ozdobnym tego swetra jest fantazyjna włóczka, kolorowa, o niejednolitej strukturze.

Kupiłam ją od Wełna ręcznie przędziona Patrycji Szarejko. 42g włóczki wystarczyło mi na wykonanie kilku okrążeń na dekolcie i rękawach. Włóczka fantazyjna jest 100% wełną merino.


Sweter leży na łóżku.

Podsumowanie


Jestem oczarowana włóczką Dolce 120. Jest niezwykle miękka i przyjemna w dotyku. Szybko się nią dzierga, ponieważ jest dość gruba. Oczka ładnie się układają, a po zblokowaniu włoczka staje się bardziej lejąca i jeszcze przyjemniejsza w dotyku. Kolory włóczki od ecru, przez piaskowy czy jasno szary albo pastelowe jak fiolet czy różowy, po bardzo nasycone kolory, jak pomarańczowy czy zielony, rozbudzają wyobraźnie i pozwalają na dzierganie pięknych kolorowych dzianin, w tym także wyrobów dla dzieci, bo włóczka ze względu na swój skład jest szalenie delikatna.


Na wykonanie swetra w rozmiarze M, potrzeba około 10 motków włóczki, tak zaleca producent. Ponieważ włóczka rozciąga się po zblokowaniu, radziłabym wykonać dzianinę w rozmiarze mniejszym od zamierzonego.


Dla tych co lubią oglądać zdjęcia, jeszcze kilka fotek jak się prezentuje sweter na człowieku.


Kobieta stoi w ogrodzie.


Kobieta prezentuje sweter w ogrodzie.


Kaszmirowy sweter na kobiecie.


Kobieta w ogrodzie zimą.


Tył swetra zrobionego na drutach.

Kobieta w ogrodzie.

Sweter zrobiony na drutach prezentuje kobieta w ogrodzie.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page