top of page

Letni ażurowy top

Zaktualizowano: 22 paź 2023

Do niedawna powiedziałabym, że nie robiłam i nie będę robiła letnich dzianin, a już w szczególności z włóczki bawełnianej! Jak już kiedyś napisałam, uważam bawełnę za oporną w dzierganiu (nie trzyma kształtu i rozwarstwia się) i sztywną (a może nawet szorstką) w noszeniu, ale żeby nie było wątpliwości, jest to opinia jedynie w odniesieniu do włóczki bawełnianej i dzianin wykonanych na drutach lub szydełkiem z włóczki bawełnianej. Nie mam nic przeciwko - a wręcz chwalę sobie - ubrania bawełniane kupione w sklepie odzieżowym :)


Swoją opinię opierałam na wydzierganym dawno temu kocyku dziecięcym, właśnie z włóczki bawełnianej, chociaż nie pamiętam już jakiego producenta. Dziś już nie mogę podpisać się pod tym, co w akapicie powyżej, a to za sprawą włóczki Mandarin Petit. Skuszona zakupioną do sklepu włóczką bawełnianą producenta Sandnes Garn, postanowiłam coś z niej wydziergać i sprawdzić jak to jest z tą bawełną. Czy ja mogę do niej zmienić podejście.


Motki włóczki Mandarin Petit w kolorze niebieskim, różowym i fuksjowym.
Przykładowe kolory włóczki Mandarin Petit

Wzór na ażurowy top


Mój wybór padł na letni top bez rękawów w naturalnym kolorze, tak abym mogła założyć go na urlopie do niebieskiej i zielonej spódnicy. Stylizację zaplanowałam zanim jeszcze cokolwiek wydziergałam 😉


Wzór na ażurowy top znalazłam w internecie na stronie producenta włóczek Drops. Dla zainteresowanych załączam link prowadzący bezpośrednio do tego wzoru:


Sposób w jaki został on wykonany, nie szczególnie do mnie przemawiał. Ujął mnie jednak piękny ażurowy wzór na przodzie bluzeczki. Postanowiłam zatem wydziergać top z lekkimi modyfikacjami, ale zachowując ażurowy wzór w całości.


Letni ażurowy top bez rękawów dziergany w okrążeniu

Letni top z włóczki bawełnianej Mandarin Petit dziergałam od dołu w okrążeniu, aż do wysokości podkroju na pachy. Nie robiłam przodu i tyłu osobno w częściach, jak jest w opisie wzoru, ponieważ nie lubię zszywać dzianiny, a poza tym uważam, że dzierganie w okrążeniu znacznie usprawnia i przyspiesza pracę.


Na wysokości pach oddzieliłam przód i tył, i każdą część dokończyłam osobno, przerabiając z tyłu oczka prawe na prawej stronie robótki, a lewe na lewej stronie. Z przodu dzianiny cały czas kontynuowałam przerabianie ażurowego wzoru, jednocześnie wykonując podkroje na pachy.


letni top przerabiany na drutach okrągłym ażurowym wzorem

Letni top z włóczki bawełnianej Mandarin Petit


Włóczka Mandarin Petit to 100% bawełna 6-nitkowa, miękka i przyjemna w dotyku. Top jest zrobiony według rozmiaru M (zamiast S, który na ogół noszę), ponieważ próbka ściegu zrobiona włóczką Mandarin Petit, uzyskała po zblokowaniu mniejsze wymiary niż próbka wykonana w schemacie.


Zużyłam 3 motki włóczki w kolorze naturalnym 1012, przerabiając wzór na drutach nr 3,5 mm, a ściągacz, na dole i przy dekolcie, na drutach nr 2,5 mm. Na koniec wykończyłam podkroje na rękawy półsłupkami. Dekoltu nie wykańczałam szydełkiem.


Letni top z włóczki bawełnianej Mandarin Petit, zdjęcie w lesie.
Letni top z włóczki bawełnianej

Włóczka Mandarin Petit jest - jak się okazało - bardzo wdzięczna w dzierganiu. Nie spada z drutów, nie ślizga się, trochę się rozwarstwia, więc trzeba zwracać na to uwagę. Poza tym nie mam do niej żadnych uwag krytycznych, raczej nabrałam apetytu na więcej, tym bardziej, że jest to włóczka wydajna, bo w 50g motku jest 180m bawełnianej nitki w bardzo przystępnej cenie.


Po zblokowaniu dzianina trzyma kształt, jest miękka i przyjemna w użytkowaniu, oczka ładnie się wyrównały, a top zachował swoje wymiary sprzed prania, włóczka zatem niewiele się rozciąga. Mandarin Petit występuje w wielu różnych kolorach, z których każda dziewiarka znajdzie coś dla siebie.


Wszystkie kolory włóczki dostępne są pod tym linkiem:


Przód bawełnianego topu zrobiony na płasko

Podsumowanie


Jestem mile zaskoczona bawełną od Sandnes Garn i bardzo Ci ją polecam nie tylko do dziergania letnich topów czy sukienek, ale też niemowlęcych kocyków i całorocznych ubranek dla dzieci.

Jeżeli jeszcze nie próbowałaś dziergać bawełnianą włóczką, albo masz negatywne doświadczenia z pracy z włóczką bawełnianą, jak ja niegdyś, to zachęcam do sięgnięcia po włóczkę Mandarin Petit, bo odczarowałam tę bawełnę!


Dla tych co lubią oglądać zdjęcia, jeszcze kilka fotek jak się prezentuje top na człowieku.


Ażurowy wzór topu bez rękawów

Kobieta w letnim topie zrobionym na drutach

ażurowy to zdjęcie z boku na modelce

Niebieska długa spódnica i ażurowy top bez rękawów na modelce
Letnia stylizacja
Ażurowy top bez rękawów zdjęcie tyłu.

letnia stylizacja bawełniany top i długa spódnica na modelce w ogrodzie

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page