top of page

Luksusowy sweterek

Zaktualizowano: 4 paź 2023

Zdecydowanie jest to najlepszy sweter jaki do tej pory wykonałam, najlepszy gatunkowo! Dlaczego? Bo zawiera w składzie: ukochaną przeze mnie alpakę oraz moher, kaszmir i jedwab. Czy można chcieć więcej? ;)


Prosty sweter dziergany oczkami prawymi i lewymi, ale bardzo efektowny, z pięknym - moim zdaniem - przykuwającym uwagę, dekoltem w "łódkę".Zacznijmy od początku


Sweterek powstał dość szybko. Zaczęłam go robić tuż przed świętami BN i skończyłam w pierwszym tygodniu nowego roku, jego zrobienie zajęło mi zatem około 2 tygodni i wierzcie mi, nie robiłam go całymi dniami, ale głównie wieczorami. Użyłam drutów nr 4,5 mm; na dekolt i ściągacze w rękawach wykorzystałam druty nr 4,0 mm, przy czym ściągacz na dole swetra robiłam na drutach 4,5 mm.


Sweterek jest zrobiony dwoma nitkami, jedną była włóczka firmy Dye Dye Done, która w składzie ma 70% baby alpaki, 20% jedwabiu i 10% kaszmiru, włóczka typu lace, bo w 100g posiada 400 m włóczki.

Na rozmiar S zużyłam dwa motki, do ostatniego centymetra, czyli 800 m włóczki.


Drugą nitką była włóczka Kid Suri firmy Gedifra, która w składzie ma 35% alpaki suri, 30% jedwabiu i 35% kid moheru. Dla tych co nie wiedzą, spieszę wyjaśnić, że alpaka suri to nic innego jak odmiana alpak, które właśnie posiadają długi włosek, a kid moher to surowiec pozyskiwany z runa młodych kóz.

Jak widać sweter posiada lekki włosek i jest to zasługą właśnie włóczki Gedifra. Zużyłam niecałe 4 motki tej włóczki. Kolor który wybrałam to 3400, a włóczkę można kupić tutaj:Jestem zachwycona tym połączeniem i nie będę tego ukrywała. Sweterek choć prosty w swej konstrukcji, to jednak ze względu na skład surowca przyciąga uwagę. Jest lejący, miękki, puszysty, po prostu cudownie luksusowy. Gdy go dziergałam, mój synek przyszedł "podotykać" i był mocno zawiedziony, że to nie dla niego robię ten sweter, a że jest to dziecko z zaburzeniami sensorycznymi, nie tolerujące wielu materiałów na swojej skórze, więc jego zachwyt nad tym co dotykał, jest najlepszą rekomendacją dla obu tych włóczek.


Wzór na sweter jest dostępny na Raverly za darmo https://www.ravelry.com/patterns/library/calliope-13


Możecie go też pobrać z linka poniżej.

CALLIOPE_MARCH_22_-_EN
.pdf
Download PDF • 4.39MB

Uważam, że można ten sweter wykonać również z wełny merino czy samej alpaki i będzie równie ładnie się prezentował, a zapewne będzie nieco tańszy i może łatwiejszy w wykonaniu, wszak nie wszyscy lubią dziergać dwoma nitkami i to jeszcze moherem.


Podsumowanie


Nie ma co zwlekać! Trzeba narzucać oczka na druty, tym bardziej, że sweterek jest dziergany w jednym kawałku od góry, raglanem, a rękawy są dorabiane później, więc odpada mozolne zszywanie boków.

Zrobienie tego swetra wymaga umiejętności dziergania rzędami skróconymi niemieckimi, ale rzecz jasna można się tego nauczyć i w treści wzoru autorka podaje link do kanału YT Very Pink, która uczy w przystępny sposób jak to robić ;)


Dla tych co lubią oglądać zdjęcia, jeszcze kilka fotek jak się prezentuje sweter na człowieku.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page