top of page

Opaska na głowę

Patrząc za okno można by stwierdzić, że zima ma się ku końcowi i czas zapomnieć o czapkach i szalikach, ale nic bardziej mylnego, jesteśmy w samym środku łagodnej zimy. Faktycznie pogoda nas rozpieszcza i pozwala na założenie lżejszej kurtki czy butów, nie mniej sezon na czapki wcale nie jest zamknięty. Cieplejsza pogoda stwarza jednak możliwość zastąpienia czapki opaską na głowę. Nie dość, że to ładny gadżet, który zrobiony w pasującym do kurtki, płaszcza, torebki czy butów kolorze, podkreśli Twój modny wygląd, to jeszcze ma dodatkową zaletę, dzierga się go bardzo szybko.


Na zrobienie opaski na głowę dla osoby dorosłej wystarczy często jeden motek włóczki i jeden wolny wieczór. Opaskę można zrobić z fantazyjnym wzorem, ale równie ładnie będzie wyglądała opaska zrobiona oczkami prawymi i lewymi, na przykład ściegiem ryżowym. Opaskę dzierga się na drutach prostych, tam i z powrotem, nie potrzeba zatem drutów z żyłką ani umiejętności dziergania w okrążeniu, chociaż rzecz jasna można ;)Do wykonania opasek zainspirowała mnie moja ciocia, która stwierdziła, że jest tak ciepło, że w czapce jest jej za gorąco, ale opaska na głowę to by się przydała, zwłaszcza w wietrzny dzień. Opaska dodaje uroku i jest bardzo praktyczna pod kaptur, zwłaszcza obszerny przy kurtce czy płaszczu zimowym. Tak więc, jeżeli nie masz w swoim arsenale dzianin opaski, to warto taką wykonać w ramach nauki robienia na drutach lub po prostu jako dodatek do zimowej garderoby.


Moje opaski


Opaski wykonałam w ramach testu z włóczek firmy Sandnes Garn i Gedifra.


Powstały zatem trzy opaski, wszystkie z motywem takich czy innych warkoczy, które moim zdaniem wyglądają pięknie zarówno w czapkach i opaskach, jak i getrach czy rękawiczkach:

  • w kolorze naturalnym z alpaki (z włóczki Alpakka Sandnes Garn) powstała opaska robiona pojedynczą nitką, ale dość grubą, bo w 50 gramowym motku jest 110 metrów nitki

  • w kolorze piaskowym z wełny merino (włóczka Classico Gedifra ) opaska robiona też pojedynczą nitką, również z grubej włóczki, 110 metrów w 50 gramach

  • w szarym kolorze z wełny merino (włóczka Babyull Lanett Sandes Garn) powstała opaska robiona podwójną nitką, ponieważ włóczka jest dość cienka 175 metrów w 50 gramowym motku.

Wszystkie są miękkie, przyjemne w dotyku, ciepłe. Opaska zrobiona z alpaki posiada niedługi włosek. Zużyłam po jednym motku, każdej włóczki. Wzory na opaski zaczerpnęłam z internetu.Pistacjowa opaska według własnej koncepcji


Wczoraj zrobiłam jeszcze jedną opaskę, wykonaną wzorem własnym, z Alpakki w kolorze pistacjowym. Opaska posiada dwie warstwy, jest praktyczna na zimniejsze i bardziej wietrzne dni.

Robiłam ją na drutach z żyłką 4,50 mm, na okrągło, metodą na dwa druty, ale można oczywiście zrobić na drutach pończoszniczych.Wzór na pistacjową opaskę znajdziesz tutaj:

schemat na opaskę pistacjową
.pdf
Pobierz PDF • 18.61MB


Podsumowanie


Ciekawi mnie, czy argumenty - co do noszenia opaski na głowę - przedstawione przez moją ciocię przekonały Cię? Do mnie trafiają w stu procentach. Zachęcam Cię to wykonania własnej opaski, według mojego wzoru, ale proponuję też poeksperymentować i wnieść własny akcent do takiego czy innego wzoru.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page