top of page

Próbka obliczeniowa


Zanim przystąpisz do pracy nad wybranym projektem wykonaj próbkę obliczeniową.

Pozwala ona ustalić liczbę oczek i rzędów jaka jest potrzebna aby uzyskać pożądany wymiar gotowej dzianiny i minimalizuje ryzyko błędu w projekcie. 

Jak wykonać próbkę


Próbka obliczeniowa to nic innego jak wykonany fragment dzianiny (najczęściej kwadrat o wymiarach 10 x 10 cm) ściegiem gładkim, chociaż nie zawsze. Jeżeli wykonujesz np. ażurowy sweter, to próbka obliczeniowa powinna być wykonana właśnie tym schematem, który wykorzystasz przy robieniu ażuru. Próbka obliczeniowa pokazuje ile musisz wykonać oczek i rzędów daną włóczką - z użyciem określonej grubości drutów - aby uzyskać wymiar dzianiny 10 x 10 cm, a następnie wymiar docelowy swojego projektu.


Na banderoli każdego motka włóczki jest podany wymiar próbki obliczeniowej dla określonej grubości drutów, który zaleca producent. Zalecam jednak wykonanie własnej próbki obliczeniowej, ponieważ każdy z nas dzierga inaczej.


Aby wykonać próbkę obliczeniową nabierz na druty liczbę oczek, która jest wskazana na banderoli włóczki i przerób ściegiem gładkim liczbę rzędów również podaną na banderoli, a następnie luźno zamknij oczka. Możesz wykonać próbkę większą, aby mieć pewność, że uzyskasz kwadrat o wymiarach minimum 10 x 10 cm.


Jeżeli swoją dzianinę wykonujesz według jakiegoś projektu np. z Raverly, wykonaj próbkę zgodnie z opisem w tym schemacie, używając włóczki z której chcesz wydziergać swój projekt i drutów, które są zalecane w schemacie.

 

Dlaczego próbka jest ważna


Odpowiedź jest prosta, ponieważ pozwala uniknąć błędów w wymiarach gotowej dzianiny, poprzez zmianę - jeszcze przed jej wykonaniem - grubości drutów na takie, które pozwolą osiągnąć właściwe wymiary. Może się nawet okazać, że włóczka, która miała być użyta do wykonania danego projektu nie będzie spełniała oczekiwań i będzie znacząco odbiegała od efektu jaki chciałaś/eś osiągnąć.


 

Mierzenie próbki


Wykonaną próbkę musisz zblokować, tzn. wyprać albo zaprasować żelazkiem z użyciem pary. Chodzi o zmiękczenie włókien w próbce, tak aby dzianina dała się rozłożyć na płasko i zmierzyć centymetrem.


Jeżeli twoja próbka obliczeniowa będzie w efekcie większa niż opisana na banderoli, wówczas musisz dokonać pewnych modyfikacji w dzierganiu danego schematu, albo wybrać mniejsze druty, albo ściślej przerabiać oczka i odwrotnie, jeżeli próbka wyszła mniejsza niż zalecana w schemacie projektu, należy użyć większych drutów lub nieco luźniej przerabiać oczka.

Po dokonaniu zmian, należy ponownie wykonać próbkę obliczeniową ;)


 

Podsumowanie


Wykonanie próbki obliczeniowej, chociaż czasochłonne i wydawać by się mogło do niczego nie potrzebne (no bo przecież na banderoli motka jest podany wymiar próbki obliczeniowej), to jednak jest niezbędne, jeżeli chcesz aby wykonana dzianina była określonych kształtów i w odpowiednim rozmiarze. Jest to szczególnie ważne gdy wykonujesz dzianinę, która ma przylegać do ciała i podkreślać jego atuty.


Co więcej po wypraniu próbki, zobaczysz jak kształtuje się włóczka z której chcesz wykonać projekt. Czy ma tendencję do rozciągania się i w którym kierunku, lub przeciwnie, jest zbita i nie daje wielkich możliwości rozciągania. Możesz też odkryć, że włókno farbuje wodę albo jest szorstkie i nieprzyjemne w dotyku.447 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page