top of page

Sweter Opal z włóczki Peer Gynt

Zdjęcie autora: Sylwia MalanowiczSylwia Malanowicz

Postanowiłam zrobić wszystkie dwanaście swetrów z książki Olgi Putano "Only yoking", o której już wielokrotnie pisałam w poprzednich postach na blogu. Do tej pory udało mi się zrobić cztery swetry: Adeline, Josie, Audrie i Janey. Wzór Adeline wykorzystałam nawet w dwóch wersjach, w jednej na sweter i w drugiej na wiosenną bluzeczkę.


Tym razem postanowiłam wydziergać grubszy sweter, na zimowe chłody. Mój wybór padł na sweter Opal.


żakardowy swetere leży na stole

Wykonanie swetra Opal


Książka "Only yoking", należy do moich ulubionych dziewiarskich pozycji, jest moim zdaniem prosto i w przystępny sposób napisana, wzory są czytelne i co ważne wszystkie swetry są dziergane od góry w okrążeniu z wykorzystaniem rzędów skróconych. Nie ma od tego wyjątku, niezależenie czy dzierga się wzór z wykorzystaniem włóczki grubej jak Peer Gynt, czy cienkiej jedwabno-alpakowej Alpakka Silke. Sweterek Opal powstał z włóczki Peer Gynt od producenta Sandnes Garn.


żakardowy dekolt robiony na drutach

Sweterek Opal dziergany jest od góry w okrążeniu z wykorzystaniem rzędów skróconych, następnie przerabia się sam korpus i na końcu nabiera oczka na rękawy. Wzór jest łatwy, przyjemny w wykonaniu, a włóczka Peer Gynt jest dość gruba, więc wykonanie samego karczku nie jest pracochłonne. Powiedziałabym nawet, że wydzierganie samego karczku zajmie jeden dłuższy wieczór.


prezentacja karczku swetra na manekinie

Sweter Opal, w rozmiarze M, dziergałam na drutach z żyłką nr 5.0 mm, a ściągacze na drutach nr 4.5 i 4.0 mm. Zużyłam łącznie 9 motków włóczki Peer Gynt: 7 motków w kolorze fuksjowym 4628, 1 motek w kolorze intensywnie pomarańczowym 3819 i jeden w kolorze szarym 1032.

Kolory były eksperymentem. Na pierwszy rzut oka nie przyszłoby mi do głowy wykonanie swetra w takim połączeniu kolorystycznym, ale pierwowzór swetra Opal w książce Olgi Putano jest właśnie w takich kolorach. Postanowiłam zatem zaryzykować :)


żakardowy sweter z włóczki peer gynt na manekinie

Z racji grubości włóczki Peer Gynt, dzianinę dzierga się bardzo szybko. Sweter Opal powstał właściwie w ciągu tygodnia i to bez specjalnego pośpiechu.


prowadzenie nitek w żakardowym swetrze

Włóczka Peer Gynt


Włóczka Peer Gynt jest 100% wełną owczą (nie mylić z wełną merino). Jest grubą włóczką, która w 50g motku posiada 92m wełny. Włóczka należy do rustykalnych, jak to ładnie niektórzy piszą, czyli jest dość szorstka, ale nie kłująca. Po blokowaniu nieznacznie mięknie i odrobinę się rozciąga, ale nie za dużo, dlatego też zamiast rozmiaru S przerabiałam sweter w rozmiarze M i wcale nie jest za duży. Zdjęcie poniżej przedstawia sweterek przed blokowaniem.

żakardowy sweter z wełny peer gynt na manekinie

Po zblokowaniu sweter nabrał lejącego charakteru i nieznacznie zmiękł, oczka ładnie się ułożyły i wyrównały. Jest to włóczka, którą poleciłabym dla osób początkujących, zwłaszcza tych, które boją się, że dzianina po blokowaniu rozciągnie się. Włóczka Peer Gynt jest pod tym względem bardzo przewidywalna.

Nie jest to włóczka dla dzieci czy wrażliwców. Chociaż ja sama wyraźnie zauważam różnicę w użytkowaniu dzianin w zależności od surowca, to jednak nie przeszkadza mi surowość Peer Gynt, zdecydowanie jednak pod taki sweter zakładam koszulkę/podkoszulek.


Zdjęcie poniżej przedstawia sweterek po zblokowaniu.


żakardowy sweter wykonany na drutach z włóckzi peer gynt

Włóczka występuje w wielu pięknych, energetycznych kolorach, które pozwolą stworzyć bardzo oryginalny i odważny projekt. Jeżeli cenisz klasykę, to włóczka posiada też piękne odcienie zieleni, w tym butelkowej zieleni, szarości czy innych kolorów naturalnych np. ecru czy odcienie niebieskiego.


tył żakardowego swetra robiony rzędami skróconymi

Podsumowanie


Sweter Opal z włóczki Peer Gynt powstał bardzo szybko :) Wzór jest prosty, włóczka bardzo gruba (jak dla mnie), więc czas poświęcony na wykonanie swetra był jednym z krótszych, co nie ukrywam bardzo mi się spodobało.


Włóczka w tej dzianinie prezentuje się bardzo ładnie. Podczas dziergania można odnieść wrażenie, że włóczka jest sztywna i mało elastyczna, ale po blokowaniu mięknie, oczka się wyrównują i ładnie układają.


Włóczka Peer Gynt nadaje się na wszystkie dzianiny jesienno-zimowe, przy czym według mnie najlepiej sprawdzi się w roli grubych swetrów, kamizelek, swetrów dla mężczyzn, kocy i pledów, czyli wszędzie tam gdzie nie nosimy dzianiny na gołą skórę.


Włóczka jest aktualnie w wyprzedaży. Można ją kupić z 20% rabatem.


Wszystkie kolory dostępne w sklepie znajdziesz pod tym linkiem:


żakardowy sweter z wełny peer gynt leży na stole

motki włóczki peer gynt leżą na stole

Jeszcze kilka zdjęć jak się prezentuje sweter na modelce.


modelka prezentuje sweter zrobiony na drutach z wełny

modelka w ogrodzie prezentuje sweter na drutach z włóczki peer gynt

żakardowy sweter z wełny peer gynt prezentuje kobieta w ogrodzie

kobieta w ogrodzie w żakardowym swetrze z wełny peer gynt

kobieta na tarasie prezentuje żakardowy sweter

kobieta prezentuje żakardowy sweter zrobiony na drutach z włóczki peer gynt

Comments


Formularz subskrypcji

Dziękuję za przesłanie!

©2022 by motkuje.pl. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page