Gdy sięgnęłam po raz pierwszy po włóczkę Arroyo od firmy Malabrigo, wiedziałam że zostanie ze mną na dłużej. Jako pierwszą wydziergałam z niej chłopięcą kamizelkę, już ponad rok temu. Kamizelka była dla mojego synka, więc on sam wybierał kolor i chociaż musztardowy żółty jest bardzo ładny, to jednak moim pierwszym wyborem był Cameleon, bo włóczki firmy Malabrigo uwielbiam przede wszystkim za melanżowe kolory, soczyste, wyraźne, zaskakujące w swym połączeniu i pięknie układające się w dzianinie.
Wykonanie sweterka Toujours
Sweter wykonałam na podstawie wzoru Toujours autorki Joji Locatelli, który można znaleźć na Ravelry:
Nie jest to zresztą jedyny projekt tej autorki, który bardzo mi przypadł do gustu. Polecam Twojej uwadze wzory napisane przez Joji, ponieważ są nowoczesne, pięknie wykonane i bardzo ładnie zaprezentowane. Właściwie każda dziewiarka znajdzie coś dla siebie w bogatej kolekcji jej projektów.
Wykonałam sweter w rozmiarze S. Niczego w nim nie modyfikowałam, dziergałam zgodnie z opisem we wzorze.
Sweter Toujours jest dziergany od dołu w okrążeniu do wysokości pach, następnie tył i przód przerabia się osobno, przy czym sam przód jest również dziergany dwuetapowo. Ze względu na elementy dekoracyjne swetra i zapięcie przy dekolcie dzierga się najpierw lewą, a później prawą cześć przodu.
Sweterek Toujours chociaż wydaje się prosty w swej konstrukcji posiada pewne wykończenia, które dodają mu uroku. Nie jest to najłatwiejszy projekt jaki dziergałam, chociaż taki się wydawał. Autorka często wykorzystuje dzierganie rzędami skróconymi, oraz dodaje elementy dekoracyjne, jak poprzeczne plisy, które przerabia poprzez podwójne nawinięcie oczek.
Rękawy w swetrze dziergane są na końcu. Są to rękawy dziergane na okrągło, przylegające do ciała, z efektownym wykończeniem. Autorka wzoru zwraca uwagę, że można zrobić rękawy szersze, jeżeli ktoś woli i wskazuje jak należy zmodyfikować wzór, aby takowe uzyskać.
Do wykonania swetra w rozmiarze S zużyłam prawie całe 4 motki włóczki. Dziergałam na drutach nr 3,5 mm, ale na ściągacze przy rękawach wykorzystałam druty pończosznicze nr 3,0 mm. Ściągacz przy dekolcie dziergałam na drutach nr 3,5 mm, ponieważ chciałam aby był szeroki, we wzorze autorka zaleca użycie mniejszych drutów.
Włóczka Arroyo
Sweter Toujours powstał z włóczki Arroyo, która w 100g motku posiada 306m miękkiej, delikatnej, przyjemnej dla skóry wełny merino, której nitka jest lekko błyszcząca. Jest to jakościowo jedna z lepszych włóczek na świecie, nadaje się także na wyroby dla dzieci, nawet bardzo małe. Nie podrażnia skóry, nie gryzie, nie mechaci się. Właściwie użytkowana pozwoli Ci cieszyć się dzianiną przez wiele lat.
Recenzując włóczkę Arroyo, mogłabym śmiało zacytować cały akapit z tekstu o włóczce Mechita, o której pisałałam przy okazji prezentacji bluzeczki Ilha.
Podsumowanie
Sweter Toujours dziergało się dość trudno - przynajmniej dla mnie - ale dlatego, że jestem zwolenniczką dziergania swetrów w okrążeniu od góry. Wtedy idzie szybko, łatwo i przewidywalnie. Wydzierganie sweterka Toujours wymaga nieco więcej zaangażowania i cierpliwości, ze względu na konieczność dziergania go od pach w górę w "kawałkach". Niech Cię to jednak nie zniechęci, to kwestia upodobania, a poza tym efekt końcowy wart jest poświęconego czasu i wkładu pracy. Rozważam nawet wykonanie tego swetra w innym kolorze, aby lepiej były widoczne ciekawe wykończenia.
Włóczka Arroyo od producenta Malabrigo, który należy do moich ulubionych producentów włóczek, występuje w sklepie wielu pięknych melanżowych kolorach. Możesz wydziergać z tej włóczki dowolną dzianinę, ponieważ jest to włóczka całoroczna i jakościowo nie ma sobie równych. Nadaje się na chusty, szale, jesienne czapki i szaliki, swetry, bluzki, kamizelki, skarpetki, a także kocyki i inne akcesoria. Producent zaleca druty 3,5 - 4,0 mm.
Wszystkie kolory dostępne w sklepie znajdziesz pod tym linkiem:
Jeszcze kilka zdjęć jak się prezentuje sweter na modelce.
Comments