top of page

Sweter z alpaki z żakardowym dekoltem

Zaktualizowano: 31 sty

Wpadła mi w ręce - no nie zupełnie przypadkiem ;) - książka "Only yoking" autorstwa Olgy Putano i jestem nią zauroczona. Książka zawiera 12 projektów swetrów, których motywem przewodnim są bezszwowe swetry z podniesionym karczkiem. Wśród projektów, które proponuje autorka, każdy znajdzie coś dla siebie. Są to projekty swetrów na grubsze i cieńsze druty, z żakardami i bez, w jednym i kilku kolorach, wszystkie piękne i subtelne, kończąc jeden chce się rozpoczynać kolejny.


książka jak dziergać swetry leży na stoliku

Przyznam szczerze, że chodziłam kilka dni wokół tej książki, studiując ją na wszystkie strony, ponieważ nie mogłam się zdecydować, od którego projektu zacząć. Ostatecznie na początek wzięłam żakardowy sweter Audrie, który postanowiłam - z racji trwającej jeszcze zimy - wykonać z włóczki Alpakka.


zdjęcia przykadowych swetrów z książki Only Yoking
Przykladowe projekty dostępne w książce "Only yoking"

Wykonanie swetra z podniesionym karczkiem


Wykonanie podniesionego karczku nie jest zabiegiem koniecznym, czy obowiązkowym w trakcie dziergania swetra, wynika raczej z praktycznych względów lub po prostu chęci poćwiczenia nowej techniki dziewiarskiej.


Jak można zauważyć, większość swetrów czy bluzek kupowanych w sklepach, ma tył swetra wyższy (czy też dłuższy) niż jego przód, a wynika to właśnie z podniesienia karczku i ukształtowania dekoltu pod szyją. Wzór w książce jest tak opisany, że można ten etap zwyczajnie pominąć, co spowoduje, że przód i tył swetra, będą miały tę samą wysokość, a dekolt z tyłu swetra będzie taki sam jak z przodu. Nie wpłynie to na jakość jego użytkowania, a pominięcie tego kroku nie ma wpływu na dzierganie całego swetra.


sweter z żakardowym dekoltem leży na stoliku

Zdecydowałam się na wykonanie podniesionego karczka w ramach praktyki. Dziergałam go tzw. rzędami skróconymi niemieckimi, tak też zresztą rekomenduje autorka wzoru. Tymi samymi rzędami skróconymi robię pięty w skarpetkach.


VeryPink Knit, której filmy na YT polecałam już wcześniej, pokazuje jak wykonać rzędy skrócone "zwykłe"


dekolt swetra wykonany w okrążeniu

Sweter Audrie jest dziergany od góry w okrążeniu, według schematu. Co kilka okrążeń dodawane są równomiernie oczka w całym okrążeniu i tak aż do podkroju pach, gdzie odkładamy na druty pomocnicze oczka na rękawy i dziergamy najpierw korpus swetra, w kolejnym kroku przerabiając rękawy.


początek swetra powieszony na wieszaku

Sweter z alpaki z żakardowym dekoltem jest wykonany na drutach z żyłką nr 4.00 mm o długości 40, 60 i 80 cm, a ściągacze na drutach 3.0 mm, o długości 40, 80 cm oraz na drutach pończoszniczych.


Wzór jest wymagający :) Nie jakoś szczególnie trudny, ale zdecydowanie nie dla osób początkujących, bo zresztą cała książka nie jest przeznaczona dla osób, które zaczynają swoją przygodę z dzierganiem.

Łatwo się pomylić przerabiając schemat. Należy zachować ostrożność i wzmożoną uważność oraz jak to przy przerabianiu żakardu, dbać o jednakowe naprężenie nici w trakcie jego przerabiania.


Książka zawiera schematy i wykonanie swetrów rozpisane aż dla 10 rozmiarów! Nie wiedziałam, że tyle może być. Oczywiście jest też wykonana próbka, więc można z łatwością wybrać własny rozmiar w zależności od rodzaju użytej włóczki.


dzierganie rękawów swetra  na 3 drutach

Włóczka Alpakka


Włóczka Alpakka posiada w 50g motku 110 metrów 100% alpaki, która jest miękka, puszysta, ciepła i jak na alpakę przystało posiada włos, taki w sam raz ;) Włóczki nie polecałabym dla osób delikatnych, ani dla dzieci, ponieważ potrafi podgryzać. Osobiście mi to nie przeszkadza, a to dlatego, że ja uwielbiam alpakę, więc mam dużą tolerancję dla jej właściwości.


Alpakka jest włóczką lekką, a przy tym ciepłą, przerabia się nią bardzo przyjemnie, to też jest powód dla którego lubię dziergać dzianiny z alpaki, lub z domieszką alpaki. Jest ona ze względu na swój skład włóczką szlachetną.


włóczka Alpakka i próbka wykonana tą włóczką

Do wykonania swetra w rozmiarze S (w książce rozmiar 2) zużyłam sześć motków włóczki Alpakka w kolorze 1012 i jeden motek w kolorze 6851. Sweter przed blokowaniem prezentuje się jak na zdjęciu poniżej.


żakardowy sweter z kolorze ecru wisi na wieszaku
Sweter z alpaki z żakardowym dekoltem przed blokowaniem

Po zblokowaniu oczka ładnie się wyrównały, a sweter nabrał lejącego kształtu.Zostało mi sporo włóczki z ostatniego jasnego motka, więc myślę, że połączę go z innym kolorem tej włóczki i zrobię żakardową czapkę. Włóczka występuje w stonowanych, naturalnych kolorach. Jedynym kolorem intensywnym jest czerwony, pozostałe takie jak bordo, brązowy, czy granatowy są przygaszone, co jest dużym atutem dla osób, które gustują w klasycznych kolorach.


Wszystkie kolory włóczki dostępne są tutaj :)


Podsumowanie


Dzierganie swetrów - i innych dzianin żakardowych - cieszy się u mnie ostatnio dużym zainteresowaniem. Bogactwo wzorów, struktur i kolorów powoduje, że żakardowe dzianiny są zwyczajnie piękne i chce się je posiadać. Nie mam wprawy w dzierganiu żakardowych wzorów, wciąż się uczę jak prawidłowo je wykonywać, jak trzymać druty i jak prowadzić nitki, zwłaszcza gdy jest ich więcej niż dwie, żeby dzianina miała ładny kształt i się nie zwijała.


Włóczka Alpakka w ofercie sklepu jest dostępna od dawna i już o niej pisałam, przy opisywaniu wydzierganych opasek czy rękawiczek . Włóczka jest warta uwagi ze względu na swoje właściwości użytkowe ale i duży komfort i radość w przerabianiu oczek. Na czapkę (bez warkoczy) wystarczy jeden motek włóczki, na sweter w rozmiarze M potrzeba będzie około 7 motków włóczki.


włóczka Alpakka


trzy motki włóczki Alpakka

Dla tych co lubią oglądać zdjęcia, jeszcze kilka fotek jak się prezentuje sweter na człowieku.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Bình luận


bottom of page