No i jest! Ażurowy top na letnie dni i wieczory. Było z nim trochę pracy, co jak sądzę widać na zdjęciach. Nie obeszło się bez prucia, bo rozmiarówka okazała się trochę zaniżona. Dzierganie tego topu było niczym medytacja w ruchu (wiem coś na ten temat, bo jestem nauczycielem jogi 😉) z pełnym skupieniem i zaangażowaniem, bo wzór nie jest łatwy i wymaga koncentracji.
Wykonanie letniego topu
Ażurowy letni top wykonany jest na podstawie wzoru dostępnego na Ravelry:
Autorką jest Veronika Linderberg znana bardziej jako Kutovakika. Wzór jest dostępny w j. angielskim. Niestety nie ma tłumaczenia na j. polski. Do jego wykonania autorka użyła dość grubej włóczki typu Worsted, ale ja chciałam mieć ażurowy letni top z włóczki Tynn Line, która jest połączeniem bawełny, lnu i wiskozy. Tynn Line jest włóczką cienką, w 50g motku jest 220m, więc aby uzyskać grubość dla jakiej przygotowany jest wzór dziergałam jednocześnie dwiema nitkami.
Limonkowy letni top jest dziergany dość nietypowo, przynajmniej dla mnie, bo wcześniej tak nie robiłam. Pracę zaczynamy od zrobienia tyłu topu do wysokości pach, następnie przerabiamy ramiona i przód, znowu do wysokości pach, i dopiero łączymy ze sobą te dwie części przerabiając dalej na okrągło.
Limonkowy top z włóczki Tynn Line jest wykonany ściegiem ażurowym. Co kilka rzędów zmienia się rodzaj ażurowego schematu, trzeba zatem pozostać czujnym. Co więcej wzór jest na początku przerabiany tam i z powrotem i schemat przerabiamy zarówno na prawej jak i na lewej stronie robótki. Dopiero po połączeniu obu części w jedną całość, przerabiamy ażurowy wzór już tylko na prawej stronie, na okrągło. Schemat jest rozpisany dla rozmiarów od XS do 5XL i dla każdego rozmiaru jest co najmniej 4 schematy.
Dekolt oraz boki topu są wykończone i-cordem, który bardzo ładnie dopełnia całości, tworząc estetyczny, nieco grubszy brzeg. Na dole dzianiny jest ściągacz, który przerabiałam na zmianę oczkami prawymi przekręconymi i lewymi.
Początkowo top robiłam zgodnie ze wskazówkami, czyli na podstawie zrobionej próbki. Przerabiałam ażurowy wzór na drutach nr 3.0 mm, ale po zrobieniu tyłu zorientowałam się, że będzie on za mały i dekolt będzie zbyt ciasny. Sprułam zatem wykonaną część i stanęłam przed dylematem robić rozmiar większy czy zmienić druty.
Ostatecznie zdecydowałam się na zmianę drutów z 3.0 mm na 3.5 mm i wykonanie raz jeszcze tego samego rozmiaru. Decyzja była dobra, a sugerowałam się głównie tym, że przerabianie dwiema nitkami na drutach 3.0 mm było dość niewygodne, zdecydowanie włóczka prosiła się o większe druty. Wyobrażałam też sobie, że bąbelki użyte w schemacie będą zbyt ciasne i miałam rację, bo nawet na drutach 3.5 mm wyszły bardzo ścisłe.
Włóczka Tynn Line
Włóczka Tynn Line jest fantastyczną włóczką na wszystkie wiosenno - letnie dzianiny, nie tylko na ażurowy letni top. Dzięki mieszance bawełny i lnu zapewnia wygodę i komfort użytkowania, nawet w bardzo gorące dni. Oba te surowce odprowadzają wilgoć, są przewiewne i naturalne dla skóry. Wiskoza zapewnia miękkość i nadaje dzianinie nieco lejący charakter. Włóczkę przerabia się bardzo dobrze, ładnie trzyma kształt, co widać na przykładzie ażurowego schematu. Wydziergana dzianina nie rozciąga się, właściwie w takim rozmiarze w jakim zostanie wykonana, taka pozostanie po blokowaniu. Ponieważ włóczka posiada antyalergiczne właściwości, nie podrażnia skóry i może być wykorzystana do wykonania dzianin dla dzieci.
Na sweter w rozmiarze S zużyłam 4 motki włóczki w kolorze limonki 9825 i jeszcze trochę na i-cordowe wykończenie. Generalnie 4 motki włóczki wystarczą, ale ja w wyniku prucia, część włóczki wyrzuciłam, bo poplątały się nitki i nie chciało mi się ich rozplątywać. Wykończenie i-cordem autorka wzoru proponuje drutami mniejszymi, czyli we wzorze są to druty rozmiar 2.5 mm, ale ja do wykończenia użyłam drutów większych 4.0 mm i jestem z tej zmiany bardzo zadowolona.
Podsumowanie
Włóczka Tynn Line od norweskiego producenta Sandnes Garn, którego włóczki lubię za jakość i kolory, występuje w wielu pięknych kolorach. Możesz wydziergać z niej dowolną dzianinę, od letniego szala, przez letni top, wiosenną sukienkę, aż po bluzkę, bolerko czy lekki kocyk. Możesz przerabiać pojedynczą nitką na drutach nr 3.0 mm albo połączyć dwie nitki uzyskując dzianinę grubszą i cięższą. Wydziergasz ją też szybciej.
Planuję z tej włóczki jeszcze jeden projekt, dziergany właśnie pojedynczą nitką, bo ja po prostu takie cienkie włóczki lubię ;)
Wszystkie kolory włóczki Tynn Line znajdziesz w sklepie pod tym linkiem:
Przez cały czerwiec, włóczka będzie w promocji - 15%, warto z tego skorzystać i wydziergać sobie wygodną, przewiewną, a przy tym efektowną dzianinę na lato.
Dla tych co lubią oglądać zdjęcia, jeszcze kilka fotek jak się prezentuje dzianina na człowieku.
Comments