top of page

Co na początek

Zaktualizowano: 4 paź 2022

Jakie druty wybrać?


Zapewne zastanawiałaś/eś się nieraz od czego zacząć zrobienie szalika czy kocyka, czy jakiegokolwiek innego prostego projektu na drutach? Otóż odpowiedź jest prosta musisz zaopatrzyć się w włóczkę oraz potrzebne akcesoria dziewiarskie, bez tego ani rusz. Na rynku jest szeroki wybór drutów, włóczek i wielu innych akcesoriów dziewiarskich. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup zestawu drutów każdej grubości za kilkaset złotych i wełny na kilogramy, warto zastanowić się nad tym czego naprawdę potrzebujesz aby wykonać swój pierwszy projekt.

Druty możemy podzielić na dwa rodzaje: proste i druty z żyłką. Natomiast materiały z których są wykonane jest już wiele, może to być aluminium, metal, drewno, bambus czy plastik.Druty proste czy z żyłką

Druty proste doskonale nadają się do wykonania niedużego projektu. Niedużego ... czyli takiego, którego liczba oczek zmieści się na pojedynczym drucie. Może to być szalik, serwetka, niewielki kocyk, sweterek robiony w częściach dla niemowlaka i właściwie to wszystko, bo każdy inny większy projekt, będzie wymagał drutów z żyłką, które pozwolą umieścić na drucie dowolną ilość oczek. Co więcej i co najważniejsze... druty z żyłką pozwalają na dzierganie dzianiny na okrągło, czyli bez konieczności zszywania poszczególnych elementów, np. czapki, kominy, swetry robione na okrągło, skarpetki, getry,

spódnice, itp. Zastosowanie jest ogromne.


Żyłka może mieć długość 20 cm, 40 cm, 60 cm, 80 cm, 100 cm, 120 cm, 150 cm, 200 cm. Wybór jest zatem duży. Na drutach z żyłką długości 100-120 cm można zrobić duży koc, bez obawy, że oczka nie zmieszczą się na żyłce. Warto wiedzieć, że długość żyłki np. 120 cm oznacza długość żyłki razem z drutami. Nie jest to sama długość żyłki.

Żyłkę krótką wybieramy do wykonania mniejszych projektów (jak czapka czy skarpetki), do większych projektów (np. sweter, spódnica) użyjemy drutów z żyłką 60-80 cm, a do wykonania dużego projektu (np. koc, duża chusta) użyjemy drutów z żyłką 100 cm i większych.


Należałoby jeszcze wspomnieć o tzw. drutach pończoszniczych, jest to zestaw 5 drutów prostych, które wykorzystujemy najczęściej w dzierganiu na okrągło, ale małych projektów, gdzie nawet najkrótsza żyłka 20 cm może być za długa i niewygodna w pracy. Takie druty wykorzystujemy do robienia skarpet, getrów, rękawiczek i czapek, zwłaszcza dla niemowlaków i małych dzieci.


W swoim zestawie akcesoriów dziewiarskich, drutów prostych mam zaledwie kilka sztuk. Korzystałam z nich dawno temu, gdy zaczynałam swoją przygodę z dzierganiem. Obecnie korzystam już wyłącznie z drutów z żyłką. Są praktyczniejsze i znajdują szersze zastosowanie.


Tworzywo z którego są wykonane druty


Na rynku można spotkać druty wykonane z aluminium, drewna (np. brzozowego), bambusa i metalu, itp.


Wybór zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji dziewiarki, nie mniej jednak na drutach metalowych i aluminiowych robótkę będziemy wykonywać szybciej, ale włóczka będzie się ślizgała; na drutach drewnianych i bambusowych włóczka nie będzie się ślizgała, ale za to oczka będą się przesuwały trudniej i dzianina może być bardziej ścisła. Będziemy ją tez najpewniej wykonywać wolniej, co akurat w przypadku pracy nad pierwszymi projektami dziewiarskimi jest wskazane ;)


Drutów metalowych nie zabierzemy ze sobą na pokład samolotu, co dziewiarki lubią robić, a już bambusowe czy drewniane bez przeszkód w większości linii lotniczych.


Rozmiar drutów

Druty mają bardzo różne grubości, od bardzo cienkich 1,5mm do nawet 25mm.

Wybierając projekt, który chcemy wykonać warto zainteresować jaka grubość drutów jest wskazana w schemacie projektu. Na banderolach włóczek producent również zaleca grubość drutów i szydełka jaka jest wskazana przy danej przędzy, co nie oznacza, że nie możemy użyć innej grubości, po prostu efekt końcowy będzie inny.


Jeżeli użyjemy druty grubsze, niż wskazane na banderoli, uzyskamy efekt "lżejszej", mniej ścisłej dzianiny, jeżeli natomiast wybierzemy druty mniejsze - niż zaleca producent - dzianina może być bardziej ścisła, co oznacza także, że mniejsza. Konieczne jest wykonanie tzw. próbki przed przystąpieniem do pracy, ale o tym będzie osobny post.


Planując wykonać swój pierwszy projekt (w postaci szalika lub kocyka) wybrałabym włóczkę dla której zalecany rozmiar drutów to minimum 5mm, a najlepiej większe. Wtedy praca nad dzianiną będzie przebiegała szybciej, robótka będzie szybko przybywała, a my nie zniechęcimy się mozolną pracą przed ukończeniem projektu.


Włóczka

Wybór włóczki jest kluczowy do wykonania satysfakcjonującej nas dzianiny, nie ważne czy jest to szalik, ażurowy sweterek czy jesienny, gruby koc. Rodzaj wybranej włóczki determinuje grubość drutów jakie musimy wybrać i określa z grubsza czasochłonność nad projektem.


O włóczce i rodzajach przędzy napisałam więcej w osobnym poscie, do którego Was odsyłam.


Inne akcesoria


W pracy dziewiarki bardzo często przydają się także inne akcesoria, takie jak:

  • markery - znaczniki, które umieszczamy w trakcie pracy, w różnych ważnych miejscach robótki

  • nożyczki

  • centymetr krawiecki

  • igła dziewiarska - to igła z tępą końcówką, wykorzystywana do chowania niepotrzebnych nitek w dzianinie

  • szpilki - do blokowania dzianiny

  • licznik rzędów - nie używam, ale zakładam, że może być przydatny

Nie są one niezbędne w przypadku pracy nad pierwszą robótką typu szalik czy kocyk, ale ich posiadanie w przypadku pracy nad bardziej skomplikowanymi projektami wydaje mi się niezbędne, a na pewno ułatwiające pracę.

 

Podsumowanie


Rozpoczynając swoją przygodę z robieniem na drutach warto wybrać takiej grubości druty i włóczkę, które nie zniechęcą nas do dziergania :). Z drugiej jednak strony warto zastanowić się jaki projekt chcemy wykonać i jaki sprzęt dziewiarski będzie do danego projektu najlepszy. Kupując druty z żyłką, których jestem wielką zwolenniczką, będziemy mogli wykonać nie tylko prosty i mały projekt, ale w perspektywie takie druty posłużą nam do wielu kolejnych projektów. Wybór włóczki jest tematem rzeką.


909 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page