top of page

Książki dziewiarskie dla początkujących

Zaktualizowano: 25 sty

Książki uwielbiam! To jest moja pierwsza miłość w życiu. Pamiętam jak w początkowych klasach szkoły podstawowej nie mogłam nic wypożyczyć ze sterty książek, które nauczycielka przynosiła z biblioteki do klasy, bo wszystko już miałam przeczytane. Mogłabym życie spędzić na czytaniu i dzierganiu, i nie uznałabym tego czasu za zmarnowany. Nie ma też szans, żebym nie polubiła kogoś, kto lubi czytać ;)


Nie mogłabym przejść obojętnie obok książek dziewiarskich. Mam ich kilka zarówno o robieniu na drutach, jak i szydełkowaniu, a nawet o tkaniu, bo i tym się interesuję, o czym pisałam kilka postów wcześniej.


Książki, które ja posiadam są głównie w j. angielskim, ale mam też kilka pozycji w j. polskim. W jednym poscie byłoby mi trudno opisać wszystkie pozycje, którymi chciałabym się z Tobą podzielić, dlatego też postanowiłam, że powstaną dwa osobne posty. Pierwszy, ten który teraz czytasz dotyczy książek dziewiarskich dla osób początkujących, a drugi, który pojawi się wkrótce będzie dotyczył książek dla osób bardziej zaawansowanych w dzierganiu.stos książek na stoliku


Książki dla początkującej dziewiarki


Pozycją obowiązkową dla początkującej dziewiarki jest według mojego rankingu "Dziewiarskie ABC" autorki Claire Crompton.


książka dziewiarska na stoliku

Książka jest, jak napisano na stronie tytułowej, swoistym "przewodnikiem po świecie robótek ręcznych" i zawiera moim zdaniem wszystko co początkująca dziewiarka powinna wiedzieć:

  • rodzaje włóczek, ich skład i grubość

  • rodzaje drutów, ich grubość i przeznaczenie

  • podstawowe ściegi, nabieranie oczek, zamykanie oczek, rodzaje oczek, w tym także łącznie kolorów

  • podstawowe projekty dziewiarskie.

Już sam spis treści zaprasza nas do odbycia dziewiarskiej podróży.Ogromną zaletą tej pozycji, są ładne i wyraźne rysunki, pokazujące precyzyjnie jak biegnie nitka, jak się układają oczka i jak trzymać druty.


strona w książce z nabieraniem oczek


Książka zawiera podstawowe wzory i opisy wykonania - krok po kroku - podstawowych projektów dziewiarskich, takich jak: kolorowy szalik, kocyk, prosty sweter, poduszka, torebka, rękawiczki bez palców dla dziecka, buciki dla niemowlaka, czy owieczka- zabawka. Opisy wzorów zawierają odnośniki do danej techniki wykonania, opisanej na innych stronach książki.


strona w książce z projektem swetra na drutach

W rozdziale "Ściegi krok po kroku", na kilkunastu stronach autorka opisuje przykładowe ściegi od strukturalnych przez ażurowe, także z prostymi kolorowymi żakardami.


strona w książce z przkładowymi ściegami


Mam duży sentyment do tej książki, ponieważ uczyłam się z niej jak robić na drutach 17 lat temu, gdy jeszcze o YT nikt nie słyszał, nie było FB i żadnych portali czy grup hobbystycznych. Mało tego ani moja babcia ani mama na drutach nie robiły, więc swoją przygodę z dziewiarstwem rozpoczęłam od tej właśnie książki.strona w książce z przykładowymi torebkami na drutach

"Dziewiarskie ABC " to pozycja obowiązkowa i punkt wyjścia do dziewiarstwa. Jeżeli jesteś początkującą, albo aspirującą dziewiarką, to nie wahaj się sięgnąć po tę właśnie książkę. Jest to też fajna pozycja dla nastolatki, którą chciałabyś zachęcić do robienia na drutach.


--------------------------------------------------------------------------------------


Kolejną pozycją dziewiarską dla osób początkujących i średnio-zaawansowanych jest książka "Robimy na drutach: czapki, szaliki, rękawiczki" autorstwa, jakże by inaczej, Claire Crompton ;)książka dziewiarska o robieniu na drutach


Jest to kolejna pozycja tej samej autorki, która w przystępny sposób pokazuje jak wykonać tym razem dzianiny zimowe: czapki, także z nausznikami, szaliki, także wielokolorowe, rękawiczki z jednym palcem i pięcioma placami oraz mitenki.
Wstęp książki zawiera pokrótce informacje, które są zawarte w książce "Dziewiarskie ABC", ale autorka nie poświęca im, aż tak dużo miejsca. Na dosłownie kilku stronach pisze o rodzajach włókien, ich grubości, próbce obliczeniowej i sposobie czytania schematów, a dalej już przechodzi do konkretnych projektów i sposobu ich wykonania.


zdjęcie z rękawiczkami zrobionymi na drutach

Każdy projekt posiada opis z jakiej grubości włóczki może być wykonany, na jakich drutach oraz jak można go zmienić lub uatrakcyjnić, np wrabianym wzorem.


strona w książce z robótkami na drutach

Ostatni rozdział "Diabeł tkwi w szczegółach" zawiera opis podstawowych technik jakie zostały użyte do wykonania projektów dziewiarskich, w tym jak przerabiać na drutach okrągłych, jak zrobić frędzle, pompon, kwiaty z dzianiny.kobieta w komplecie zimowym na drutach

Podobnie jak w książce "Dziewiarskie ABC", tutaj również znajdziemy ładne i wyraźne zdjęcia nie tylko projektów, ale także rysunków konkretnych technik wykonania. Książka zawiera aż 30 różnych projektów na zimowe dzianiny, jest ładnie wydana, mimo że nie na kredowym papierze. Są w niej projekty proste jak szalik, ale i bardziej skomplikowane jak rękawiczki z pięcioma palcami czy pokaźnych rozmiarów szal z warkoczami.


zdjęcie kobiety w szalu zrobionym na drutach

Wszystkie projekty zawarte w książce są dedykowane dla osób dorosłych. Książka nie zawiera projektów dla dzieci, autorka nie pisze też w jaki sposób można dzianinę zmodyfikować pod kątem dziecka. Nie mniej pozycja ta jest warta zainteresowania, wszak sezon jesienno- zimowy trwa w Polsce pół roku, a mrozy potrafią zaskoczyć. Własnoręcznie zrobiony szalik czy czapka są projektami, które realizuje się szybko i można zaszaleć z wzorem i kolorami, wykonując ich nawet kilka w sezonie.


--------------------------------------------------------------------------------------


Kolejną książka, którą chciałabym zrecenzować, acz niekoniecznie polecić jest książka, o którą dziewiarki pytają na różnych forach dziewiarskich "450 ściegów na drutach". Jest to praca zbiorowa kilku autorów.książka ze ściegami na drutach leży na stoliku

Piszę o tej książce w poscie poświęconym książkom dziewiarskim dla osób początkujących, ale nie uważam, że właśnie do tych osób ta książka jest skierowana. Jej zaletą jest fakt, że jest napisana w naszym rodzimym języku i jest łatwo dostępna w księgarniach. Na kilku pierwszych stronach zawiera opis i rysunki technik dziewiarskich, ale rysunki te są dużo mniej atrakcyjne i zrozumiałe niż rysunki zawarte i opisane w obu książkach powyżej.przerabianie oczek na drutach


Książka jak sugeruje tytuł zawiera 450 ściegów na druty. Nie liczyłam czy faktycznie tyle ich jest, ale książka zawiera mnóstwo ciągiem opisanych i skatalogowanych wzorów z podziałem na: strukturalne, ażurowe, żakardowe i warkoczowe oraz kilka innych wzorów, także ze sposobem wykańczania dzianin.

Jej jakość wykonania pozostawia jednak wiele do życzenia. Jest wydana na zwykłym dość ciemnym papierze, przez co znacznie traci na atrakcyjności wizualnej. Wzory są moim zdaniem słabo pokazane i zlewają się w jedną całość, nawet w przypadku łącznia kolorów. Uważam też, że zdjęcia które są pokazane na stronach książki są zbyt małe, aby wyobrazić sobie jak będzie wyglądała cała dzianina wykonana danym wzorem.strona w książce z przykładowymi wzorami

Umieściłam tę książkę w niniejszym poście z jednego powodu: książka ta może być przydatna dla osoby początkującej, która chciałaby poćwiczyć wykonywanie różnych wzorów albo robi kocyk lub poduszkę i w jednej dzianinie chciałaby wykorzystać kilka różnych wzorów. Ta książka może do tego zainspirować.


Poza tymi dwoma zastosowaniami jest to moim zdaniem pozycja dla osób zaawansowanych, które projektują własne dzianiny i szukają inspiracji na wzór do zastosowania. Skorzystałam z tej książki tylko raz, gdy robiłam skarpetki według własnego pomysłu i szukałam jakiegoś wzoru strukturalnego na ich wykonanie. Książka poza przykładowymi wzorami nie zawiera opisów całych modeli dzianin.


Generalnie nie jest to książka po którą sięgnęłabym, nawet będąc zaawansowaną dziewiarką, przede wszystkim przez marnej jakości druk i relatywnie słabą jakość wykonania w odniesieniu do innych posiadanych przeze mnie książek.


Podsumowanie


Książki dziewiarskie dla początkujących dziewiarek (i nie tylko), są dostępne na rynku w dużej ilości i każdy znajdzie coś dla siebie. Moje rekomendacje są zupełnie subiektywne, na pewno też nie czytałam wszystkich, ani nawet połowy książek o dziewiarstwie dostępnych na rynku. Jeżeli jesteś początkującą dziewiarką polecałam udać się do księgarni i zdecydowanie zapoznać się z treścią książki, którą zamierzasz kupić. Sprawdź czy na pewno zawiera informacje, których szukasz, czy sposób w jaki są w niej przedstawione rysunki techniczne i zdjęcia jest dla Ciebie zadowalający. Czy zawiera projekty dziani, które masz chęć i umiejętności aby wykonać.


Z kupowaniem książek dziewiarskich przez internet, jest trochę jak z kupowaniem przysłowiowego "kota w worku". Nie do końca wiadomo co w takiej książce siedzi, jakim jest napisane językiem, czy schematy są zrozumiałe, czy zdjęcia są wyraźne, no i ile jest realnie do wykonania projektów, które są interesujące. Jeżeli kupujesz książkę w internecie, to najpierw wyszukaj ją w Google i zobacz chociaż kilka przykładowych stron. Dziewiarskie książki często kupuję - albo najpierw oglądam - na stronie Amazon (zupełnie nie mając na celu ich wspierania czy reklamowania), bo jest to jedyna księgarnia, która posiada zdjęcia, niekiedy nawet kilkunastu stron z danej książki, i spis treści, dzięki czemu mogę ocenić z dużym prawdopodobieństwem, czy dana książka spełni moje oczekiwania.


Nie ma sensu kupować pozycji z ładną okładką, które przeleżą na półce, bo miałaś inne wyobrażenie na temat ich zawartości. Książka dziewiarska to nie powieść. Kupuje się ją trochę jak książkę dla dzieci, interesuje nas treść, szata graficzna, jakość wykonania, ma cieszyć nasze oczy i dostarczyć potrzebnej wiedzy :)Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page